Chłopcy

Okres dojrzewania

 

Okres dojrzewania

 

Kiedy chłopiec przeradza się w młodego mężczyznę zachodzi wiele biochemicznych przemian w jego organizmie. Zmiany są oczywiście widoczne gołym okiem: zmienia się sylwetka, pojawia się owłosienie (nie tylko w okolicy łonowej ale także pod pachami czy w obrębie klatki piersiowej czy brzucha). Stopniowo również wzrasta objętość jąder. Dojrzewaniu towarzyszy również tzw. skok pokwitaniowy związany ze wzrostem, w ciągu roku młody mężczyzna może urosnąć nawet o 12 cm.

Jednak nie jest tak, że dojrzewanie u chłopców może rozpocząć się w dowolnym okresie życia. Biologia przeznaczyła na to okres mniej więcej pomiędzy 11,5 a 12,5 rokiem życia.

Jeśli do dojrzewania dochodzi dużo wcześniej lub później- mówimy wówczas o zaburzeniach, które z całą pewnością należy skonsultować ze specjalistą.

 

Męskość- znaczy płodność.

 

To właśnie w okresie dojrzewania (pokwitania) dochodzi do zapoczątkowania produkcji plemników określanej fachowo-spermatogenezą. Powstawanie plemników regulowane jest przez testosteron-męski hormon płciowy.

Na produkcję nasienia niezwykle silny wpływ wywierają czynniki środowiskowe, takie jak: tryb życia (siedzący- sprzyja podwyższeniu temperatury jąder a co za tym idzie obniża ilość plemników w nasieniu), dieta (nieprawidłowa może prowadzić do niepłodności), styl życia (obecność czynników stresogennych negatywnie wpływa na spermatogenezę) i inne.

Aby ocenić czy produkcja plemników odbywa się prawidłowo można zrobić ogólne badanie nasienia lub przeprowadzić diagnostykę hormonalną. Do najważniejszych hormonów należą: FSH, LH, testosteron, TSH.

 

 

Specjalista zajmujący się diagnostyką płodności męskiej to lekarz ANDROLOG. Podczas wizyty lekarz nie tylko interpretuje wyniki badań, przeprowadza wywiad pytając min. o choroby przebyte w dzieciństwie ale również bada młodego pacjenta, ocenia jego sylwetkę pod kątem zmian związanych z procesem dojrzewania oraz w razie potrzeby przeprowadza dodatkowe badania (np. USG jąder)

 

W Centrum Medycznym CODE istnieje możliwość przeprowadzenia wizyty kontrolnej u lekarza androloga, który oceni proces dojrzewania, odpowie na wszelkie nurtujące młodego człowieka pytania oraz porozmawia o czynnikach wpływających na przyszłą płodność mężczyzny.

 

Koszt wizyty dla młodych mężczyzn urodzonych do roku 2000

wynosi 100 zł.

 

Jak reagować na niepokojące objawy?
Umów
online
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Centrum Medycyny Spersonalizowanej CODE, ul. Juliana Tuwima 15 lok U4, 90-010 Łódź) jedynie do kontaktu ze mną.