Chłopcy

Okres dojrzewania

 

Okres dojrzewania

 

Kiedy chłopiec przeradza się w młodego mężczyznę zachodzi wiele biochemicznych przemian w jego organizmie. Zmiany są oczywiście widoczne gołym okiem: zmienia się sylwetka, pojawia się owłosienie (nie tylko w okolicy łonowej ale także pod pachami czy w obrębie klatki piersiowej czy brzucha). Stopniowo również wzrasta objętość jąder. Dojrzewaniu towarzyszy również tzw. skok pokwitaniowy związany ze wzrostem, w ciągu roku młody mężczyzna może urosnąć nawet o 12 cm.

Jednak nie jest tak, że dojrzewanie u chłopców może rozpocząć się w dowolnym okresie życia. Biologia przeznaczyła na to okres mniej więcej pomiędzy 11,5 a 12,5 rokiem życia.

Jeśli do dojrzewania dochodzi dużo wcześniej lub później- mówimy wówczas o zaburzeniach, które z całą pewnością należy skonsultować ze specjalistą.

 

Męskość- znaczy płodność.

 

To właśnie w okresie dojrzewania (pokwitania) dochodzi do zapoczątkowania produkcji plemników określanej fachowo-spermatogenezą. Powstawanie plemników regulowane jest przez testosteron-męski hormon płciowy.

Na produkcję nasienia niezwykle silny wpływ wywierają czynniki środowiskowe, takie jak: tryb życia (siedzący- sprzyja podwyższeniu temperatury jąder a co za tym idzie obniża ilość plemników w nasieniu), dieta (nieprawidłowa może prowadzić do niepłodności), styl życia (obecność czynników stresogennych negatywnie wpływa na spermatogenezę) i inne.

Aby ocenić czy produkcja plemników odbywa się prawidłowo można zrobić ogólne badanie nasienia lub przeprowadzić diagnostykę hormonalną. Do najważniejszych hormonów należą: FSH, LH, testosteron, TSH.

 

 

Specjalista zajmujący się diagnostyką płodności męskiej to lekarz ANDROLOG. Podczas wizyty lekarz nie tylko interpretuje wyniki badań, przeprowadza wywiad pytając min. o choroby przebyte w dzieciństwie ale również bada młodego pacjenta, ocenia jego sylwetkę pod kątem zmian związanych z procesem dojrzewania oraz w razie potrzeby przeprowadza dodatkowe badania (np. USG jąder)

 

W Centrum Medycznym CODE istnieje możliwość przeprowadzenia wizyty kontrolnej u lekarza androloga, który oceni proces dojrzewania, odpowie na wszelkie nurtujące młodego człowieka pytania oraz porozmawia o czynnikach wpływających na przyszłą płodność mężczyzny.

 

Koszt wizyty dla młodych mężczyzn urodzonych do roku 2000

wynosi 100 zł.

 

Jak reagować na niepokojące objawy?
Umów
online