Dziewczęta

Okres dojrzewania

OKRES DOJRZEWANIA - Program profilaktyczny dla dziewcząt będących w okresie dojrzewania

Czas kiedy budzi się w młodej dziewczynie kobiecość jest czasem szczególnym…W jej organizmie zachodzi szereg zmian fizjologicznych, pojawia się pierwsza miesiączka…

W ramach naszego programu specjaliści pomogą młodej kobiecie poznać i zrozumieć tajniki jej płodności oraz nauczą jak należy troszczyć się o ten szczególny fenomen natury.

Sposób realizacji Pakietu "Diagnostyka Płodności w okresie dojrzewania". 

Standardowa cena pakietu: 350 zł. Rabat 15 %. 
Cena Pakietu po rabacie: 300 zł

 • Jedna wizyta u p. dr ginekolog obejmująca badanie ginekologiczne oraz profilaktykę zdrowia ginekologicznego
 • Trzy konsultacje w ramach fizjologii układu rozrodczego obejmujące
  • naukę obserwacji natury cyklu menstruacyjnego
  • naukę rozpoznawania dni płodnych i niepłodnych jako  przygotowania do świadomego planowania rodziny
  • instruktaż troski o płodność 

Opiekun Medyczny Programu 
mgr Olimpia Janz,  tel.  577 420 088, e-mail: olimpia.janz@cmscode.pl

Poznaj swój rytm płodności

Jak wszystkim wiadomo żadna dziewczyna nie jest płodna non stop. Jest to po prostu niemożliwe, gdyż jest to uwarunkowane mnóstwem zależności hormonalnych. W każdym cyklu miesięcznym pojawia się zaledwie "okienko" płodności, czyli mniej więcej 5-8 dni kiedy istnieje możliwość zajścia w ciążę. Warto poznać język ciała by móc rozpoznawać sygnały świadczące o czasie płodnym oraz wyłapać wszelkie pojawiające się nieprawidłowości, które należy skonsultować z lekarzem. 

Poznanie swojego organizmu to niesamowita frajda, bezcenna wiedza dzięki której zawsze będziesz świadoma swoich dni płodnych i niepłodnych. Znając te zasady nie będziesz musiała sięgać po pigułki antykoncepcyjne, które choć z jednej strony kuszą łatwością zastosowania, bo wystarczy tylko połknąć tabletkę, ale jednak zawsze wywołują działania niepożądane w organizmie, bo bądź co bądź ale to po prostu chemia. 

Jeśli jesteś aktywną dziewczyną, uprawiającą sport, dbającą o zdrową dietę- to zapewne jest to metoda dla ciebie! 

W prosty sposób nauczysz się obserwacji markerów płodności i w zgodzie ze swoją naturą, świadomie będziesz wykorzystywała tę wiedzę! Będziesz EKO!

 O metodach rozpoznawania płodności poczytasz tutaj:

http://www.diagnostykaplodnosci.pl/kobieta/metody-rozpoznawania-plodnosci

 

 

Zaburzenia miesiączkowania

Aby mówić o zaburzeniach cyklu miesiączkowego należy wiedzieć jak wygląda prawidłowy cykl. Wg definicji cykl miesiączkowy jest to proces zmian biochemicznych zachodzących w organizmie kobiety spowodowany wzmożoną produkcją hormonów przez podwzgórze, przysadkę mózgową i jajniki. W ich wyniku w błonie śluzowej macicy (endometrium)oraz w jajnikach zachodzi wiele zmian. Cykle menstruacyjne powtarzają się regularnie – mniej więcej co 28 dni. Za jego początek uważa się pierwszy dzień krwawienia, spowodowanego złuszczaniem się fragmentów śluzówki macicy.

 • Zbyt częste krwawienia miesięczne

Z tego typu sytuacją mamy do czynienia gdy cykle są stosunkowo krótkie, czyli trwają ok. 20-21 dni. Przyczyn może być kilka, np.zapalenie przydatków – macicy, jajników, jajowodów lub zaburzenia hormonalne. Przy zbyt częstych miesiączkach istnieje ryzyko niedokrwistości.

Aby efektywnie leczyć  to zaburzenie, trzeba dokładnie ustalić jego przyczynę. Wyróżnia się trzy typy zaburzeń

 

Typ I – skrócenie fazy dojrzewania pęcherzyka jajnikowego – do jajeczkowania (owulacji) dochodzi bardzo wcześnie, około8 dnia cyklu. 

Leczenie:  Wydłużenie pierwszej fazy cyklu jest możliwe za pomocą średnich dawek estrogenów, które należy ustalić indywidualnie.

 

Typ II – skrócenie fazy ciałka żółtego –pierwsza faza cyklu jest prawidłowa(od pierwszego dnia krwawienia do momentu owulacji), natomiast faza poowulacyjna (od owulacji do końca cyklu) jest zbyt krótka, poniżej 9 dni (prawidłowa długość to 9-17 dni). Stężenia estrogenów i progesteronu są niższe od prawidłowych, krótko utrzymują się oraz zbyt wcześnie występuje ich spadek. Może to być przyczyną bardzo złego samopoczucia, tzw. syndromu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Więcej o tym syndromie przeczytasz tutaj

https://www.diagnostykaplodnosci.pl/kobieta/syndrom-napiecia-przedmiesiaczkowego

 

Leczenie: Polega na przyjmowaniu progesteronu by wyrównać długość drugiej fazy.

 

Typ III – cykle bezowulacyjne – w takich cyklach w ogóle nie dochodzi do owulacji, są to cykle bezpłodne.

Leczenie: podejmuje się w przypadku niedokrwistości lub niepłodności (stymulacja jajeczkowania). 

 

 • Zbyt obfite krwawienia

 Jeżeli krew menstruacyjna jest wodnista i obfita, może to oznaczać niedobór żelaza. Jeśli istnieje konieczność zmiany środków higienicznych co godzinę, pojawia się  zmęczenie, warto jest sprawdzić poziom żelaza.

 •  Jasnoróżowa krew menstruacyjna - może oznaczać niski poziom estrogenów. 

Ta sytuacja dotyczy zwłaszcza osób aktywnych fizycznie. Badania wykazały, że intensywne ćwiczenia mogą obniżać poziom tych hormonów, co czasami może skutkować zatrzymaniem miesiączki. Inną przyczyną może być zła dieta lub zespół policystycznych jajników.

 •  Krew menstruacyjna ze skrzepami może oznaczać niski poziom progesteronu i wysoki poziom estrogenów.

Ponadto czerwona krew ze skrzepami może stanowi symptom zaburzenia krzepliwości krwi lub pojawienia się mięśniaków macicy. Najczęściej są one łagodne, ale mogą być bolesne. 

 • Skąpe miesiączki to mała utrata krwi, jedno- lub dwudniowe miesiączki albo plamienia zamiast miesiączki.

Przyczyną mogą być cykle bezowulacyjne,zbyt wysoki poziom prolaktyny we krwi, zespół policystycznych jajników.Skąpe miesiączki lub wtórny brak miesiączki u niektórych dziewcząt występuje po zaprzestaniu stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

 

Syndrom napięcia przedmiesiączkowego

Jeśli obserwujesz u siebie:

 • wzdęcia
 • przybieranie na wadze
 • bezsenność
 • zachcianki na słodycze
 • depresję
 • napięcie piersi
 • płaczliwość
 • bóle głowy
 • rozdrażnienie

w okresie od 5 dni przed krwawieniem miesięcznym to może oznaczać to, że cierpisz na zespół napięcia przedmiesiączkowego, w skrócie PMS (Premenstrual Syndrome)

W drugiej fazie cyklu menstruacyjnego, po wystąpieniu jajeczkowania, następuje spadek poziomu estrogenów, które dominują w fazie pierwszej, natomiast dochodzi do wzrostu poziomu progesteronu. Utrzymuje się on przez całą drugą fazę cyklu i obniża tuż przed pojawieniem się krwawienia. Badania wykazują, że prawdopodobnie to właśnie progesteron i jego metabolity, działając na organizm kobiety, a przede wszystkim na jej ośrodkowy układ nerwowy, wywołują objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

 

Dzięki zapisywanym na karcie obserwacjom modelu Creighton występującym podczas cyklu miesiączkowego, lekarz może przeprowadzić dokładną ocenę hormonalną poowulacyjnej fazy cyklu. U kobiet cierpiących na PMS zarówno poziomy progesteronu i estradiolu pod koniec cyklu są obniżone. Zmiany hormonalne, które zostały rozpoznane dzięki badaniom prowadzonym w Pope Paul VI Institute, zostały przedstawione na rycinach 29-11, 29-12.

 

Fig 29-11 

Fig 29-12 

 [Rysunek 29-11, 29-12 i 29-13, str. 358-359 z podręcznika The Medical & Surgical Practice of NaProTechnology®]

 

Dobrą wiadomością jest, że PMS można leczyć. W tym celu stosuje się  celowaną terapię zastępczą progesteronem lub celowaną terapię HCG (która również powinna poprawić wytwarzanie estrogenów i progesteronu) i/lub z wykorzystaniem naltreksonu jako antagonisty receptora opioidowego.

Jeśli doświadczasz zespołu napięcia przedmiesiączkowego porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, gdyż przede wszystkim postara się on dokładnie określić przyczyny tego zaburzenia (przeprowadzi celowaną diagnostykę hormonalną fazy lutealnej) oraz dobierze optymalne leczenie.

Pierwsza wizyta u ginekologa
Umów
online
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Centrum Medycyny Spersonalizowanej CODE, ul. Juliana Tuwima 15 lok U4, 90-010 Łódź) jedynie do kontaktu ze mną.